Nežiadaný zlatý poklad


Kto má hemoroidy? Nuž zlá správa je, že hemoroidy máme všetci.

Kto má hemoroidy? Nuž zlá správa je, že hemoroidy máme všetci.

 

Špeciálne hemoroidálne tkanivo tvoria krvné cievy, spojivové tkanivo a malé množstvo svalov.

 

Toto tkanivo je umiestnené vo vnútri análneho kanála a v okolí konečníka. Slúži ako ohybný, vodeodolný uzáver, ktorý napomáha pri udržanívyprázdňovaní stolice.

Kým je tkanivo zdravé, netušíme, že ho máme. Problém nastáva pri jeho zväčšení, zápale, alebo inej zmene. Vtedy hovoríme o hemoroidálnom ochorení, ľudovo „zlatej žile“, ktorá obťažuje prekvapivo až 75 % súčasnej populácie nad 25 rokov. Keďže ide o háklivý problém, len malé percento navštívi lekára a lieči sa.

Čo sú hemoroidy?

Hemoroidy sú nadmerne rozšírené krvné cievy sliznice konečníka. Pre lepšiu predstavu ich môžeme prirovnať ku kŕčovým žilám, ktoré často trápia naše nohy.

Rozlišujeme dva základné typy:

  • Vnútorné hemoroidy – vyskytujú sa vo vnútri konečníka. Sú pokryté špeciálnym slizničným tkanivom, ktoré nie je citlivé na dotyk, bolesť, napnutie alebo zmenu teploty. Tieto hemoroidy sú preto zväčša (v nižších štádiách) nebolestivé. Objavia sa pri nadmernej námahe pri vyprázdňovaní, u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké predmety, trpia chronickým kašľom či kýchaním, u tehotných žien a po pôrode.

 

Vnútorné hemoroidy delíme na 4 štádiá, podľa stupňa vystúpenia z konečníka. Pri miernejších formách hemoroidy nevystupujú von z konečníka, alebo sa po vyprázdnení samovoľne vrátia späť. Môžete pociťovať svrbenie alebo pálenie, niekedy býva na toaletnom papieri prítomná krv. V poslednom štádiu vystupujú žily z konečníka trvalo. Sliznica je neustále dráždená, svrbíkrváca, a pridružujú sa silné bolesti.

 

  • Vonkajšie hemoroidy – vyzerajú ako modrasté uzly pod kožou. Vznikajú v okolí análneho otvoru, ako dôsledok nadmernej záťaže pri vyprázdňovaní, keď sa krv hromadí v žilách, rozširuje ich, a žily potom tlačia na okolité tkanivá. Ide o menej častý, ale o to bolestivejší typ hemoroidov.
  •  
  • hemoroidy zlatá žila krv v stolici

 

Článok Kristíny Haviarovej https://www.slovenskypacient.sk/vonkajsie-hemoroidy-strava-priznaky-zlata-zila/